پیلاتس

چرا پیلاتس؟

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش کانال های ارتباطی در فضای مجازی، همه روزه ما با پیام های متفاوتی از این دست مواجه می شویم :

  • آیا از وزن خود ناراضی هستید؟
  • آیا به دنبال یک رژیم مناسب هستید؟
  • دوست دارید در عرض ۱۰ روز به وزن ایده آل خود برسید؟
  • آیا می خواهید به وزن قبل از بارداری خود برگردید؟

و هزاران جمله دیگر که همگی سعی دارند یکی از دغدغه های اصلی همه ما را رفع کنند و آن دغدغه چیزی نیست جز ” تناسب اندام”.

اما به راستی همه از یک نکته مهم غافل شده ایم که ” عوارض رژیم های سخت لاغری بسیار بیشتر از چاقی ست “.

از نظر علمی ورزش بهترین روش برای رفع چربی های زائد بدن است و بدترین روش رژیم های سخت و شدید گرفتن است.
اصل مهم در این روش این است که برای چربی سوزی باید سوخت و ساز بدن (متابولیسم ) را بالا برد و رژیم گرفتن دقیقا برعکس این حالت را به وجود می آورد. به دو دلیل، اول اینکه وقتی که رژیم شدید و کم کالری می گیرید بدن به حالت دفاعی می رود و فرض می کند که شما در شرائط قحطی گیر کرده اید بنابراین متابولیسم را پائین می آورد دوم اینکه زمان رژیم بدن کل کالری را از منابع چربی استفاده نمی کند بلکه شروع به شکستن بافت پروتئینی یعنی عضلات می کند و با توجه به اینکه عضله متابولیت ترین بافت بدن به شمار می رود ( یعنی بیشترین مصرف کالری در آن صورت می گیرد ) و از عضلات به عنوان کوره بدن نام می برند، کاهش بافت عضله هم موجب کاهش سوخت وساز بدن می شود. حال تصور کنید کسی را که با این روش وزن کم کرده به محض اینکه رژیم را رها می کند با متابولیسم کمتر شروع به ذخیره چربی بیشتر و دچار برگشت وزن می شود . بد نیست بدانید یک کیلو چربی در شبانه روز ۵ کالری و یک کیلو عضله ۶۰ کالری می سوزد.

به طور عمومی ورزش کردن از عناصر اصلی سلامت جسمی است. اما در این میان ورزش هایی هستند که تحقق هدف کسب سلامتی و نشاط را ساده تر و سریع تر در اختیار ما می گذارند. ورزش پیلاتس یکی از این ورزش هاست.

ممکن است شما دلایل مختلفی از جمله بیماری، کهولت سن، ضعیت شغلی، کمبود زمان و… را دلیل مهمی در پیگیری نکردن ورزش روزانه بدانید اما ورزش پیلاتس نیز دلایلی دارد که شما را قانع می کند از همین فردا تنبلی را کنار گذاشته و به جمع علاقمندان این ورزش مفید و مفرح بپیوندید.

پیلاتس از کم خطرترین ورزش هاست

تقریبا تمامی افراد با هر سن و وضعیت جسمی می توانند تمرینات پیلاتس را در حد خود انجام دهند. پیلاتس در عین مفید بودن خطرات سایر ورزش ها را ندارد و کمتر کسی هنگام انجام پیلاتس دچار صدمه می شود.

بهترین فرم بدنی برای ورزشکاران پیلاتس است

پیلاتس به شما کمک می کند در کمترین زمان و بهترین استیل بدن را داشته باشید. این مورد بخصوص برای خانوم ها بسیار مهم تر و البته کاراتر است. تراز کردن ستون فقرات و راست قامت کردن شما و در نتیجه جلوگیری از بیماری های استخوانی شکلی، شما را قد بلند تر و جذاب تر نشان می دهد.

پیلاتس برنامه ریزی روزانه شما را بهبود می دهد

پیلاتس اگرچه دارای تمرینات جدی است؛ اما به دلیل مفرح بودن و نشاطی که ایجاد می کند، خود را به صورت عادت در وجودتان نهادینه خواهد کرد. از سویی به دلیل شادابی ناشی از آن، برنامه ریزی بهتر و استفاده بهتری از باقی زمان روز خود خواهید داشت.

خداحافظی با دردهای مفاصل و کمر و گردن

این اصلی ترین مزیت پیلاتس است. اولین هدف پیلاتس بهبود وضعیت ساختار استخوانی فرد است و از این رو تمرینات آن در زمینه بهبود دردهای مفصلی و استخوانی ناشی از تغییر شکل بدن بسیار موثر خواهند بود. نکته اینکه پیلاتس برای افرادی با وزن بالا و یا مشکلات استخوانی نیز تمرینات ساده و مفیدی برای کاهش درد و بهبود وضعیتشان دارد.

پیلاتس ذهن و روح شما را آرام می کند

تمرکز اصلی پیلاتس بر شناخت ورزشکار از جسم خود بنا نهاده شده است. یک ورزشگاه پیلاتس آگاهی کاملی نسبت به وضعیت بدن خود دارد و این مسئله در آرامش ذهنی و روحی فرد بسیار کمک کننده است.

با پیلاتس شب ها راحت تر بخوابید

به طور کلی ورزش باعث خواب بهتر و عمیق تر در نگام شب می شود. اما به طور اختصاصی انجام ورزش پیلاتس در ساعات ابتدایی صبح باعث ترشح هورمونی بنام کورتیزول می‌شود. این هورمون در طول شب‌و هنگام خواب ساخته می‌شود و ترشح آن قبل از اینکه روز را شروع کنیم، به ذهن ما اجازه می‌دهد پیش از اینکه به خواب برویم،بهتر و موثر تر تمرکز کرده و راحت تر انرژی خود را تخلیه کنیم و در نتیجه خواب راحت تری داشته باشیم.

فرم دهی به ماهیچه ها و افزایش قدرت آن ها با پیلاتس

مثل هر ورزش دیگری پیلاتس نیز فرم زیبای ماهیچه ها را نمایان کرده و قدرت آن ها را در انجام کارهای روزمره افزایش می دهد. در نتیجه خستگی کمتر به سراغ شما خواهد آمد و البته شکل بندی شما جذاب تر و زیباتر خواهد شد. 

 

کانون تخصصی پیلاتس باران می تواند یک انتخاب مناسب برای شما که به فکر سلامت جسم و آرامش درونی خودتان هستید باشد. در کانون پیلاتس در فضایی صمیمانه امکان نشاط و آرامش شما را فراهم می کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *