باراوسل, پیلاتس, یوگا

چرا ورزش کنیم ؟ چه ورزشی بهتر است؟

ورزشکاران و ورزش های امروزه نسبت به ۱۰ سال گذشته بسیار متفاوت هستند. به این علت که روش منتخب توسط ورزشکاران، بسته به یکی از دو شرط که هدف آنها از ورزش کردن چیست و نوع برنامه های منتخب تا حد زیادی عوض شده است.

امروزه هر کسی که روزنامه مطالعه می کند یا تلویزیون تماشا می کند. متوجه این مسئله می شود که تغییرات قابل توجهی در زمینه هایی در مورد ورزش برای تناسب اندام و سلامتی وجود دارد.

در گذشته، هر نوعی از ورزش، جایگاه خوبی داشته است. تناسب اندام و سلامتی عملاً به عنوان دو واژه مترادف با هم به کار برده می شود. (در صورتی که اینچنین نیست: متناسب بودن اندام غالباً از سلامتی جدا می باشد، و بعضی اوقات افراد از ورزش بیش از حد آسیب می بینند که این منجر به آسیب های مزمن می شود و همیشه ناشی از برخی جلوگیری ها در سیستم ایمنی بدن است. اگر تا به حال به سالن های ورزشی یا کلوپ های سلامتی رفته باشید، مشاهده خواهید کرد که معمولا این مکان ها با دستگاه های ورزشی مجهز شده است که به شما کمک خواهد کرد تا تمرینات مقاومتی را انجام دهید، درست مانند دستگاه هایی که برای ورزش های قلبی و عروقی تعبیه شده است.

در سالن های ورزشی که برای ورزش های روزمره طراحی شده است، شما تمرینات سخت و فشرده ای که به منظور کاهش وزن انجام می شوند را خواهید دید، این ها به عنوان موارد خطرناکی است که به احتمال زیاد منجر به آسیب ورزشکاران می شود.

برنامه این کلاس ها، با ورزش های هوازی (ایروبیک)، استپ و کلاس های تونیک پر شده و همچنین یک توپ بزرگ سوئیسی نیز دیده می شود. به طور خلاصه، همه چیز بر اساس یک one- size- fitness طراحی شده بود که احتمال ریسک یا مشکلات را برای ارائه دهنده تسهیلات، با حداقل امکان و ملزومات برای ورزشکاران به حداقل برساند.

رویکردهای جدید بسیار متفاوت است. ابتدا سالن ورزشی، در بهترین نوع، با کمترین تعداد دستگاههاست. و وجود طیف گسترده ای از تجهیزات ورزشی که متناسب برای کاهش وزن می باشند و طیف وسیعی از توپ های (پزشکی)، sit fits، و تجهیزات دیگری مانند توپ های ثابت. برنامه ی زمانبندی کلاس، بیشتر بر روی یوگا، مدیتیشن، پیلاتس تمرکز دارد و با کلاس هایی مانند ژیمناستیک و کیک بوکسینگ که جایگزین استپ و ایروبیک شده اند.

کلاس های باشگاه های ورزشی دارای محیطی کاملاً رقابتی و تجاری می باشند. آنها هزینه های صرف تعویض تجهیزات ورزشی و یا مربیان در مقیاس با آن مقدار و از هزینه های تبلیغاتی که در بالا به طور ضمنی بیان شد نمی کنند.

در بازار ورزش های مرتبط با تناسب اندام، تنها دلیل اقتصادی که می تواند به میزان کافی باعث چنین تغییراتی باشد به موضوع ناشی از تقاضای مشتری بر خواهد گشت. اما در این میان مسئله ای که حائز اهمیت می باشد، این است که بر سر تغییراتی که مشتری از تجهیزات سالن انتظار دارد، چه می آید؟

من بر این عقیده هستم که سه مسئله به ترکیب این اتفاق دخیل می باشد. اول: آن دسته از محققان علوم ورزشی که تحقیقات جدید را تهیه می کنند، پیشنهاد می کنند که از آسیب های مزمن معمول که اغلب و خودبخود به بدن وارد شده اند و می توانند با انجام یک برنامه ورزشی که بیشتر مناسب زندگی روزمره است، باید جلوگیری شوند.

دوم اینکه عده ی زیادی از مردم از سالن های ورزشی استفاده و یا در کلاس های ورزشی به طور منظم حضور پیدا می کنند که فقط و فقط به گسترش ناراحتی های مزمن می پردازند که محققان باور دارند فقط باید با انجام یک سری از تمرینات شخصی تری از آنها پرهیز کرد.

سوم اینکه بر اساس آمار جمعیت، روند بین المللی استفاده کنندگان از سالن های ورزشی معمولاً دارای سن های بالاتری هستند و معمولاً بیش از آن میزان سرویس که در این سالن ها داده می شوند، انتظار دارند. نیازمند خدمات بیشتری از این سالن ها هستند.

برنامه های استپ و ایروبیک به نظر می رسد که از نظر کارایی و اهمیت برای کسانی که سالهای متمادی را صرف پیشرفت در ورزش کرده اند کمتر مناسب باشد، مخصوصاً برای کسانی که بیش از حد در چنین کلاسهایی استفاده می کنند مراقبت های ویژه ای لازم است که از صدمات احتمالی که این تمرینات وارد می کنند، جلوگیری کند.

این سه عامل به همراه افزایش عظیمی که در سطح پوشش های رسانه ای بهداشت و درمان، مسائل مربوط به تناسب اندام ایجاد شد رویکرد ورزشی را تغییر داده است. به عنوان نتیجه به طراحان برنامه های ورزشی شروع به آغاز طرح جدیدی کرده اند که درآن بیشتر به عملکرد تمرینات توجه می کنند تا ورزشکاران را برای زندگی واقعی شان آماده کنند.

روشن است که صرفاً ورزیده کردن عضلات، در زمانی که هیچ تلاشی در ایجاد تعادل بین تمرینات و تطابق ذهن در انطباق آن با عملکرهای جدید که در راستای بهبود حرکات ورزشی مرتبط با عضلات انجام نمی شود هدر دادن وقت باشد.

بدین ترتیب شروع جدیدی در توجه به رویکرد ذهن و بدن از آن چه که در سالن ورزشی از آن انتظار می رود آغاز می شود.

در حال حاضر نکته ای مهم وجود دارد که بیشتر از آنکه به تناسب اندام اهمیت داده شود به حفظ سلامتی تأکید می کند.

مربیان خودشان، طیف گسترده ای از مهارت ها را به دست می آورند و با تلاش بیشتری به این مسئله می پردازند.

خوشبختانه: کسانی که مسئولیت برنامه ریزی برای برنامه کلاس های ورزشی را بر عهده دارند به دنبال یک برنامه و تمرینی کاربردی و آماده نمی باشند. یکی از اصلی ترین پایه های پیلاتس این است که حرکات قوی از پایه های محکم سرچشمه می گیرد. و بدین ترتیب خیلی زود در بین باشگاه های تندرستی و عموم مردم جای خود را باز خواهد کرد. مخصوصاً به این خاطر که این ورزش توسط بنیان گذار اصلی اش برای کاهش صدمات مزمن که به کمر و نقاط دیگر، طراحی شده است.

ضمناً این ورزش با شرایط خاص ورزشکاران بسیار سازگار می باشد.

تمرینات پیلاتس نیز برای دوران پیش از زایمان و هم پس از زایمان نیز طراحی شده است. همچنین، برای افراد مسن و برای ورزشکاران تازه کار که قبلا بی تحرک بودند نیز مفید می باشد.

این ۳ گروه، به خصوص گروه آخر که جمعیت بیشتر جامعه را تشکیل می دهند در ادامه در مورد آن ها و نحوه پیشرفتشان و اهمیت ورزش پیلاتس بیشتر توضیح خواهم داد.

امروزه تعداد کمی از افراد جامعه، دارای شغل هایی هستند که از لحاظ فیزیکی فعال هستند و بیشتر ما خواهان زندگی آرام و بی تحرک هستیم.

شاید انجام خریدهای روزانه و حمل آنها تا ماشین، بزرگترین فعالیت فیزیکی روزمره ما باشد. مگر اینکه خانه ای حیاط دار داشته باشید و مجبور باشید برای زدن چمن ها، ماشین چمن زنی را دور تا دور حیاط حرکت دهیم و چمن ها را حرس کنیم.

انجام دادن کارهای خانه، نظیر جابه جا کردن وسایل الکترونیکی سبک در اطراف خانه یا فشار دادن دکمه های روشن و خاموش آنها، تنها حرکاتی است که به عضلات داده می شود.

با این حال، این فعالیت های روزمره هم نیز اغلب به عنوان عامل اصلی صدماتی که منجر به دردهای مزمن می شود، تلقی می شوند. این زندگی ها را با زندگی های پدر و مادربزرگ هایمان و زندگی اجدادمان مقایسه کنید. برای نسل آنها، کار کردن واقعاً فیزیکی بود.

مردها بر روی زمین های زراعی و یا در کارخانه ها کار می کردند، و زن ها نیز کارهای خانه را انجام می دادند. به بعضی از آن کارها در مقایسه با کارهای خانه در حال حاضر بسیار فیزیکی تر بودند.

افراد همچنین مسافت های طولانی تری را پیاده روی می کردند. یک دلیل ساده این بود که در آن زمان داشتن ماشین های شخصی کمتر رایج بود و استفاده از دوچرخه و اتوبوس تنها گزینه های حمل و نقل بود.

عادات غذاخوردن به خاطر قیمت غذاها و کمبود منابع غذایی، برای مردم تعریف شده بود. امروزه به خاطر پیدایش فریزرها و مواد فریزری ارزان قیمت، رژیم غذایی ما مربوط به فصل خاصی نمی شود (چهار فصل است) ما از تنوع غذایی بیشتری نسبت به اجداد اولیه مان برخورداریم.

قدرت انتخاب ما وسیع تر است، می توانیم مواد غذایی را که دوست داریم انتخاب کنیم. تا اینکه بخواهیم انتخاب معنی یا محلی داشته باشیم. کارخانه های غذاسازی نیز تضمین می کنند که غذا با کمترین اتلاف وقت بنا به درخواست مشتریان برای آنها آماده می شود. حرکت نزولی در رژیم غذایی ما اینگونه است که غذاها بیش از حد شور، بیش از حد شیرین و بیش از حد تصفیه شده است.

با توجه به این سبک زندگی بدون تحرک که گاه به گاه ورزش می کنند و کمتر غذاهای تازه می خورند، خیلی هم باعث تعجب نیست که بیماری های قلبی و عروقی و دیگر بیماری های وابسته به سیستم قلب و عروق به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

اگرچه که مردم نسبت به گذشته دارای زندگی طولانی تری هستند ولی بعضی دیگر به علت اینکه از بیماری های مرتبط با چاقی رنج می برند طول عمر کوتاه تری دارند. بنابراین برای کسانی که نمی خواهند دچار این سرنوشت شوند، باشگاه های ورزشی اولین و بهترین گزینه به عنوان راه حل است.

نخست، اغلب این موضوع به عنوان یک تجربه بسیار ناامید کننده محک زده می شود، که یکی از دلایل آن این است که چرا باید چنین جمعیت اندکی عضو باشگاه های ورزشی باشند. اما به محض اینکه آنها نیازهای خود را بهتر و بیشتر درک کردند، ورزشکاران انتظارات خاص تری را کلاس ها و تجهیزات ورزشی خواهند داشت.

مشکلاتی که به دلیل بی تحرکی در زندگی روزمره برای سلامتی ایجاد می شوند

در زیر تعدادی مشکلات رایج وابسته بدیهی که به علت سبک زندگی امروزه که دال بر بی تحرکی است آورده شده است.

–                 بزرگسالان مبتلا به دیابت:

این بیماری تا حد زیادی با چاقی همراه است و از این رو رژیم غذایی نا مناسب و عدم انجام تمرینات ورزشی روزانه مرتبط می باشد.

–                 کمر درد:

کمر درد به روشنی دارای علل متفاوتی می باشد، اما در کسانی که دارای اضافه وزن هستند و کم ورزش می کنند و یا حتی هیچ گونه از ورزش های قلبی و عروقی را انجام نمی دهند، بدتر است.

–                 کاهش عملکرد مغز:

مطالعات زیاد انجام شده نشان داده اند که با انجام تمرینات ورزشی می توان از کاهش عملکرد مغز که با افزایش سن رخ می دهد جلوگیری کرد. در بعضی از موارد، این عمل با انجام تمرینات قلبی- عروقی معکوس می شده است.

–                 سکته مغزی:

مطالعات بسیاری نشان داده اند که نتایج فوق الذکر مشابه نتایج انجام شده در مورد سکته های مغزی می باشد.

–                 بیماری های قلبی:

انجام ورزش های قلبی و عروقی و داشتن رژیم غذایی سالم، از عوامل مهم در کاهش خطر ابتدا به بیماری های قلبی است.

–                 پوکی استخوان:

در حالی که این بیماری تا حد زیادی در نتیجه تأثیرات هورمونی و ژنتیکی است، شواهد در حال رشدی وجود دارد که حاکی از آن است که این درصد ابتدا بیماری در بین مردان با کاهش انجام ورزش های سنگین افزایش خواهد یافت. انجام ورزش های استقامتی ممکن است برخی از این مشکلات را کاهش می دهد.

–         دردهای مزمن در ناحیه های زانو، شانه و گردن ممکن است نشانه هایی از بروز آرتروز باشد. شواهد موجود نشان می دهد که انجام ورزش های ملایم می تواند در به تأخیر انداختن بروز نشانه های بیماری کمک کند و انجام ورزش های مداوم بعد از بروز علائم می تواند به کاهش درد کمک کند.

–                 انواع سرطان ها:

ما هر روز بیش تر با تأثیرات عوامل محیطی که ممکن است در افراد که ژنتیکی مستعد به انواع خاص از سرطان هستند، آگاه می شویم. رژیم غذایی و عادت های ورزشی می تواند در میان این گروه بزرگ از ابتدا به عوامل محیطی اختلال ایجاد کند.

اگر چه که افسردگی مستقیماً به رژیم غذایی و یا بی تحرکی مربوط نیست اما داشتن رژیمی ورزشی راهی مؤثر در مقابله با بروز این مشکل است و بعضی از تحقیقات نشان داده­اند که می­تواند حداقل مانند دارو درمانی مؤثر باشد. بسیاری از این مشکلات می­تواند از طریق بهبود بخشیدن به عملکرد دستگاه قلب و عروق با انجام تمرینات و داشتن تغذیه سالم کاهش پیدا کند و یا حتی حذف شود .

تهیه کننده : ساغر دلشاد – نائب رئیس کمیته پیلاتس خراسان رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *